Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoci želv se řadí do čtyř hlavních skupin.

poruchy související s výživou

vnější infekce - poranění

vnitřní nemoci

parazitární onemocnění

Poruchy související s výživou

Nejčastější poruchy u suchozemských želv jsou spojené s výživou důsledkem nevhodné skladby krmiva. Je to zřejmě nejčastější příčina chorobných stavů, s nimiž se u želv setkávají  veterinární lékaři. Pro želvy má největší význam dostatečný příjem vitaminů A a D3 z prvků je především nejdůležitější přísun minerálních látek, zejména vápníku a fosforu.

Vnější infekce - poranění

Druhým nejčastějším onemocněním, které může chovatel včas zpozorovat, jsou infekce kůže nebo krunýře.Vznikají  buď přenosem mezi chovanci, nebo jako druhotný důsledek poranění. Při mechanickém poranění tkáně ( pokousání, odřeniny ) je vhodné ránu dezinfikovat ( například SEPTONEX, AJATIN nebo přípravky na bázi jodu jako JODISOL nebo BETADINE ), želvu oddělit od ostatních chovanců a pokusit se, aby rána zaschla.

Vnitřní nemoci

Nejčastěji pozorovatelnými onemocnění vnitřních orgánů jsou postižení horních dýchacích cest. Projevují se vodnatými nebo hlenovitými  výtoky z nozder a ztíženým hlučným dýcháním. Jednou z možností příčin je zápal plic, příliš chladným vzduchem.

Parazitní onemocnění

S parazity se setkáváme nejčastěji u zvířat, která pocházejí z volné přírody, ale často i chovaný jedinec dokáže v tomto směru nepříjemně překvapit. Nejobvyklejší jsou především různé druhy klíšťat ( např. rodu Ixodes ), parazitující jak na kůži, tak  i ve švech krunýře.

   

TOPlist