Jdi na obsah Jdi na menu
 


ANATOMIE ŽELV:

KRUNÝŘ:

Nejjedinečnějším a nejpozoruhodnějším charakteristickým znakem želvy je její krunýř. Jeho vzhled se za téměř 200 milionů let změnil jen velmi málo. Krunýř obklupuje a chrání tělo želvy. Tvoří ho dvě části: hřbetní štít (carapax) a bříšní štít (plastron). U většiny želv jsou tyto dvě části na bocích pevně spojené vazivem nebo mohou být srostlé. Krunýř tvoří mnoho jednotlivých kostí, které jsou dohromady spojeny švy. Povrch kostí je kryt destičkami z pevného keratinu. 

Hřbetní štít většiny želv je tvořen přibližně padesáti kostmi, které jsou u většiny želv pokryti 26 destičkami. Některé želvy (jsou to želvy s měkkým krunýřem a mořské želvy s koženým krunýřem), mají kosti na hřbetním štítu redukovány a místo destiček mají kůži. Břišní štít má ve většině případů 11 kostí a 12 destiček. Může mít rovněž jakýsi pant, který želvě umožňuje pevně sevřít hřbetní a břišní štít pevně dohromady, a tímto způsobem ochraňuje želvu před predátory. 

Krunýř želvy má schopnost regenerace. Jestliže je část krunýře poraněna predátorem, ohněm nebo jiným způsobem, nepoškozená plocha pokračuje v růstu a ta poškozená se může zahojit.  

V průběhu želvího růstu se pod existujícím keratinem vytváří nová vrstva keratinu. U některých druhů tyto nové vrstvy utvářejí jakési vyčnívající letokruhy. Navzdory populární představě, počet těchto letokruhů neodpovídá vždy přesnému věku želvy. Jestliže jsou správné podmínky, může se v jedné roční době vytvořit i několik letokruhů. U velmi starých želv se také může krunýř stát naprosto hladkým.


        HŘBETNÍ ŠTÍT:

Obrazek

      BŘIŠNÍ ŠTÍT:

Obrazek

SVALOVÁ SOUSTAVA:

Svalový systém želvy se od svalových systémů ostatních obratlovců přísiš neodlišuje. Svaly jsou tvořeny tisíci dlouhých buněk, které jsou schopny kontrakce. Uvnitř buněk se nachází veliký počet malých vláken, které se nazývají mikrofilamenty. Rozlišujeme tři typy svalových tkání: kosterní, srdeční a hladké svalstvo. 

Kosterní svaly jsou připevněny ke kostem šlachami. Mohou být stahovány velice rychle a jsou odpovědné za většinu dobrovolných pohybů (např. želva se musí rozhodnout, že hýbne nohou). Srdeční sval tvoří srdeční stěnu.

Hladké svaly se nachází na stěnách zažívacího traktu, tepen, močového měchýře a některých dalších orgánů. Hladké svalstvo je řízeno nervy, které jsou odděleny od svalstva kosterního a je neovladatelné. Želva jejich činnost nemůže ovládat a obvykle se jejich pohybu není ani vědoma.

 

Deltoid ramenní sval, umožňuje pohyb přední končetiny
Biceps brachii sval na přední končetině, jedním koncem je připevněn ke korakoidu, druhým koncem k vřetenní a loketní kosti
Triceps brachii sval na přední končetině, je protějškem bicepsu, slouží k natahování a otáčení končetiny

 

Serratus magnus je připevněn k hřbetnímu štítu a korakoidu, slouží k natahování a zpětnému pohybu končetiny

 

Pectoralis major hrudní sval, pomáhá k pohybu končetiny směrem dolů
Attrahens pelvin je připevněn k břišnímu štítu a k pánevnímu pletenci, drží pánevní pletenec na místě

 

Triceps femoris adductor stehenní sval, slouží k natahování stehna

 

Oligue abdominis and Transverse abdominis je připevněn k břišnímu štítu, může být používán při dýchání

 

Obrazek

KOSTRA:

Ve srovnání s obojživelníky má kostra želvy mnohem více kostí a méně chrupavek. Kost je mineralizovaná pojivová tkáň. Uvnitř většiny kostí je měkká houbovitá oblast, známá jako dřeň (morek), ve které jsou produkovány červené a bílé krvinky. 

Kostru želvy tvoří dvě části: exoskeleton (hřbetní štít, břišní štít) a endoskeleton (vnitřní kosti). Endoskeleton se dále dělí na axiální kostru (skládá se z lebky, obratlů a žeber) a appendicular skeleton (kosti končetin, kostní pletence).

Želvy jsou jedinečné díky tomu, že jejich hrudní a pánevní pás jsou uvnitř v oblasti uzavřené žebry. Tato transformace nastává během embryonálního vývoje. Želvy mají něco mezi 40 a 50 obratly. Žebra želvy se vyvíjejí společně s deskami hřbetního štítu. Jak želva stárne, žebra se spojují s deskami krunýře. Kvůli břišnímu štítu končetiny želvy vyčnívají ze stran těla.

Želvy nemají zuby, místo nich mají jakési zrohovatělé zobáčky, které mohou být u některých druhů zahnuté a velice ostré.

Skull and Lower Jaw (Mandible) lebka a dolní čelist, jedná se o několik malých dohromady srostlých kostí, lebka ochraňuje mozek
Cervical Vertebrae 8 krčních obratlů, většina druhů je dokáže zasunout pod hřbetní štít
Dorsal (or Thoracic) Vertebrae 10 hřbetních obratlů přirostlých k desce hřbetního štítu, z každého obratle vycházejí žebra
Humerus  kost přední končetiny
Radius and Ulna kosti vřetenní a loketní
Carpals kosti zápěstí
Phalanges kosti prstů, konce prstů vytvářejí zrohovatělé drápy
Scapula lopatka, nejdelší a nejrovnější kost hrudního pletence
Coracoid korakoid, další kost hrudního pletence
Femur stehenní kost, produkuje se zde většina bílých a červených krvinek
Fibula a Tibia lýtková a holenní kost, lýtková je delší a silnější
Tarsals  kotník
Metatarsals  kosti chodidla
Pubis pánev

Obrazek

 

TOPlist